Favorilerim

02.Mar.2017  Düsseldorf / Almanya

Henkel, Darex Packaging Technologies'i 1 milyar 50 milyon ABD doları maliyetle satın almak için teklifte bulunuyor

Henkel, Yapıştırıcı Teknolojileri portföyünü Darex Packaging Technologies ile güçlendiriyor

  • Şirket alımı, Henkel'in lider piyasa konumunu güçlendirecek.
  • İlgili iş birimleri, cazip metal ambalaj piyasasında yüksek etkili çözümlerle güçlü bir konuma sahip olacak.
  • Faaliyetleri global olarak genişletme fırsatı doğacak.

Henkel; global Darex Packaging Technologies'i nakit ve borçsuz olarak, 1 milyar 50 milyon ABD doları maliyetle (yaklaşık 995 milyon Euro) almak için GCP Apllied Technologies'le özel görüşmelere başladı.

Henkel, Darex Packaging Technologies’in satın alımı için bağlayıcı bir teklifte bulundu. Merkezi Cambridge, MA, ABD olan Darex, dünya çapında metal ambalaj sanayi için yüksek performanslı sızdırmazlık ürünleri ve kaplama ürünleri tedarik ediyor. Pek çok bilinen marka için yüksek kalite standartlarında çözümler sağlayan şirket; içecek, yiyecek veya aerosol kutuların üretiminde çeşitli global müşterilere hizmet veriyor. 19 ülkede 20 tesisi ve yaklaşık 700 çalışanı ile faaliyet gösteren Darex Packaging Technologies, 2016 mali yılında 300 milyon ABD doları civarında (yaklaşık 285 milyon Euro) satış gerçekleştirmiş bulunuyor.

Henkel CEO'su Hans Van Bylen "Bu satın alım hamlesi, hedefli satın almalarla portföyümüzü güçlendirme stratejimizi destekliyor. Öte yandan global piyasa ve teknoloji lideri olarak, Yapıştırıcı Teknolojileri faaliyetimizde konumumuzu da  güçlendirecek" dedi.

Henkel'in Yapıştırıcı Teknolojilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jan-Dirk Auris ise “Yüksek performanslı Darex işini, mevcut Yapıştırıcı Teknolojileri portföyümüze ekleme fırsatından dolayı heyecanlıyız. Muhtemel bir satın alma ile ilgili özel görüşmelere başlayacağımız için mutluyuz. Darex'in gelişmekte olan yenilikçi, yüksek performanslı sızdırmazlık ve kaplama ürünleri konusundaki deneyimi, global müşterilerimize sınıfında en iyi çözümleri sunmamıza destek olacak. Bu iş, metal ambalajı sanayisine hizmet verdiği için mevcut portföyümüze çok uygun. Bu nedenle yüksek cazibeye sahip. Uzun süreli iş uzmanlığına sahip böylesine başarılı, deneyimli ve güçlü bir ekibi Henkel'in bünyesine katmaktan çok mutlu olacağız." diye konuştu.

Bu bağlayıcı teklif sonucu, GCP ilgili iş konseyleri ve işçi sendikalarıyla müzakere sürecine başlayacak. Bu sürecin tamamlanmasından sonra, önerilen satışla ilgili nihai alım satım anlaşmasının tamamlanması amaçlanıyor. Önerilen işlem, düzenleyici onaylar da dahil olmak üzere, geleneksel kapanış koşullarına da tabi olacak.

Henkel'in Yapıştırıcı Teknolojileri iş birimi, 2016 mali yılında yaklaşık 9 milyon Euro satış yaparak; yapıştırıcı, sızdırmazlık ürünleri ve fonksiyonel kaplama ürünlerinde Henkel'i lider çözüm sağlayıcı konumuna getirdi.