Favorilerim

07.Nis.2017  Düsseldorf / Germany

Henkel Yıllık Genel Kurulu 2017

“Henkel gelecek için güçlü bir konumda."

Henkel’in gerçekleşen yıllık genel kurulunda CEO Hans Van Bylen, 2016 mali yılının önemli gelişmelerini sundu. Şirketin gelecek yıllardaki stratejik yönünü ve önceliklerini belirterek, mevcut mali yıl ile ilgili bakış açısını paylaştı.

Hans Van Bylen, Henkel'in 2016 mali yılındaki güçlü ticari performansını gerçekleştirdiği sunumla paylaştı. Geçen yılın Mayıs ayında CEO olarak göreve getirilen Hans Van Bylen “2016, Henkel için çok başarılı bir yıldı. Bu zorlu pazar ortamında satış ve kazançlarda yeni rekor seviyeler elde ettik. Başarımıza önemli oranda katkıda bulunmuş dünya çapındaki tüm çalışanlarımıza teşekkür etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

Hissedarlar Kurulu ve Danışma Komitesi Başkanı Simone Bagel-Trah, 2016 yılındaki üstün bağlılıklarından dolayı yönetim kuruluna ve tüm çalışanlara teşekkür etti.

Teklif edilen temettülerde yeni rekor

İmtiyazlı hisse senedi başına 1.62 Euro ve adi hisse başına 1.60 Euro olmak üzere, hissedarlara iki hisse senedi sınıfı için de kar paylarında 15 sent artış önerildi. Bu da önceki yıla kıyasla yaklaşık %10 artış anlamına geliyor. Hans Van Bylen “Bu, ödediğimiz en yüksek temettü. Ödeme oranı yaklaşık %30 civarında kalarak, büyümeye daha fazla yatırım yapmamıza ve sürdürülebilir değer yaratmaya devam etmemize olanak sağlayacak sağlam bir mali temel sağlıyor." dedi.

Henkel 2020 ve sonrasında karlı büyümeye odaklı

Hans Van Bylen şirketin gelecekteki gelişimini ve önümüzdeki yıllar için stratejik önceliklerini de belirtti. Bylen “Henkel, gelecek için güçlü bir konumda. Başarımızı korumak için geçen yıl içerisinde 2020 ve sonrasına yönelik somut idealler ve stratejik öncelikler geliştirdik.” şeklinde konuştu.  

Hans Van Bylen “Önümüzdeki yıllarda daha karlı bir büyüme gerçekleştirmek istiyoruz. Bunu başarmak için, müşterilerimizin ve tüketicilerin ihtiyaçlarına daha çok odaklanmayı; daha yenilikçi, çevik ve dijital olmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda, değer zinciri boyunca sürdürülebilirliği teşvik etme ve sürdürülebilirlik alanında uzun süredir devam eden, uluslararası kabul görmüş liderlik rolümüzü daha da genişletme idealindeyiz.” diye konuştu.

Hans Van Bylen “Aynı zamanda dört somut mali performans göstergesi belirledik. 2020 yılına kadar, satışlarda ortalama %2 ile %4 arasında organik büyüme elde etme idealindeyiz. İmtiyazlı hisse senedi başına karlılık için, %7 ile %9 arasında bileşik yıllık büyüme oranı (CAGR) amaçlıyoruz. Buna ek olarak, vergi öncesi kar marjımızı (EBIT) ve serbest nakit akışımızı sürekli olarak iyileştirmeyi istiyoruz.” dedi.

Büyümeyi gerçekleştirmek, dijitalleşmeyi hızlandırmak, çevikliği artırmak ve büyümeye yatırım; Henkel'in önümüzdeki yıllarda odaklanacağı dört stratejik öncelik olarak öne çıkıyor. Kurumsal değerleri ile birlikte, bu öncelikler Henkel'in 2020 ve sonrasına yönelik daha da rekabetçi ve başarılı olmasını sağlayacak.

2017 mali yılına genel bakış onaylandı

Hans Van Bylen, 2017 mali yılıyla ilgili olarak Henkel’in yıllık sonuçlarını paylaştığı konferansında ifade edilen genel bakışı tekrar onayladı: “Organik satışlarda %2 ile %4 arasında büyüme, vergi öncesi kar marjında %17'den fazla yükseliş ve imtiyazlı hisse senedi başına karlılıkta %7 ile %9 arasında artış bekliyoruz.” dedi.

Yıllık Genel Kurul hakkında daha fazla ayrıntılı bilgi için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz:

  • YGK canlı internet yayını (10.00'dan itibaren)
  • Hans Van Bylen'ın açıklaması (10.15'ten itibaren)
  • YGK'nin basın fotoğrafları (öğleden itibaren)
  • YGK'nin sonuçlarıyla ilgili basın bülteni (öğleden sonra)