Favorilerim

Keşif Dünyası

Henkel’in Keşif Dünyası, çocukların doğalarındaki merak ve bir şeylerin nasıl ve niçin olduğunu öğrenme güdüsü ile büyük keşifler yapabilecekleri bir girişim.

Henkel, Keşif Dünyası’nı Türkiye’de Yaratıcı Çocuklar Derneği işbirliği ile hayata geçirmektedir.

Henkel'de Keşif Dünyası’nın arkasındaki düşünce, çocukları bilimsel macelara yönlendirerek, araştırmanın ne kadar eğlenceli olabileceğini göstermek. 2012 yılının başından itibaren, patronu Henkel Hissedarlar Komitesi ve Danışma Kurulu Başkanı Dr. Simone Bagel-Trah olan Keşif Dünyası, Düsseldorf ve çevresindeki okullara açılmıştır.

Keşif Dünyası ilk olarak Almanya’da, 2011 bahar, yaz ve sonbahar tatillerinde Henkel çalışanlarının çocukları ile gerçekleştirildi. Proje lideri Dr. Ute Krupp şunları ifade etti: “Çocuklar, Henkel uzmanlarına öğrenmek istedikleri her şeyi sorarak, ebeveynlerinin iş dünyasının nasıl olduğunu öğrenme fırsatı bulabildi. Bilim konusunda, umduğumuzdan çok daha fazla heyecanlandılar."

Keşif Dünyası’nın materyalleri, teçhizatı ve konsepti, özellikle küçük çocuklar için tasarlandı. Keşif Dünyası’nda çocuklar ayrıca bilim insanlarının yalnızca laboratuvarda deney yapmadıklarını, aynı zamanda bilgi ve tecrübelerini diğer bilim insanlarıyla paylaştıklarını da öğreniyor.

Dr. Krupp şunları söyledi: "Çocuklar, doğaları gereği yeni şeyleri keşfedip öğrenirler. Girişimimizle, onların bilime olan ilgilerini erken bir yaşta harekete geçirmek istiyoruz."