Taahhüdümüz: Kozmetik ürünlerimiz için hayvanlar üzerinde deneyler uygulanmamaktadır

Tüketicilerimiz kozmetik ürünlerimizin hayvanlar üzerinde test edilip edilmediğini sıkça merak ediyorlar. Bizler de, bu konudaki yaklaşımımızı ve genel hukuki çerçeveyi açıklamak istiyoruz:

Bu konuda net bir taahhüt veriyoruz: Kozmetik ürünlerimizi hayvanlar üzerinde test etmiyoruz. Bu, hem piyasada bulunan evde kullanım için üretilen, hem de kuaför salonlarında kullanılan Profesyonel iş birimimize ait ürünler için geçerlidir.

Kozmetik ürünlerimiz için, 1980’li yılların sonlarından itibaren, diğer bir deyişle 2004’te Avrupa Birliği tarafından yürürlüğe konan yasağın yaklaşık 15 yıl öncesinden bu yana, hayvanlar üzerinde hiçbir test gerçekleştirmedik. Buna ek olarak, Mart 2013 itibariyle AB sınırları içinde, Temmuz 2015 itibarıyle de Türkiye’de kozmetik bileşenlerin hayvanlar üzerinde test edilmesi yasaklandı. Doğal olarak biz de bu yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz. 

Ne yazık ki, hayvan deneylerinin oynadığı rolün tamamen ortadan kalktığını iddia edemiyoruz. Bunun sebebi ise, Çin Halk Cumhuriyeti gibi, kozmetik ürünler de dahil olmak üzere bazı ürünlerin piyasaya sürülmesi öncesinde pazar ve/veya düzenleyici makam onayı almak için hayvan deneylerinin hala şart koşulduğu ülkelerin bulunuyor olması. Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki yetkili mercileri kozmetik ürünler için hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen testleri sonlandırmaya ikna etmek amacıyla, ulusal ve uluslararası kuruluşlarla birlikte çalışmalar yürütüyoruz.

Kozmetik bileşenlerimizin güvenliliğini ortaya koymak için, kabul gören alternatif test metotlarını ya da mevcut verileri kullanmaktayız. Yaklaşık 40 yıldır, alternatif metotların geliştirilmesi ve tanınmasına yönelik çeşitli çalışmaları kararlılıkla yürütüyoruz. Araştırma alanındaki kendi uzmanlığımızı alternatif test metotları geliştirmek için kullanıyoruz. Buna örnek olarak ise, Phenion bünyesinde devam eden çalışmaların yanı sıra, Cosmetics Europe ile gerçekleştirilen işbirliği gibi ulusal ve uluslararası birlikler ile araştırma alanında kurulan işbirlikleri gösterilebilir. 

Hayvan deneyleri ve kozmetik ürünler hakkında genel bilgilerin yanı sıra konu ile ilgili soru ve cevaplar, Birleşik Krallık’ta kozmetik alanında faaliyet gösteren ticaret birliği CTPA’in web sitesinde bulunabilir:
https://www.thefactsabout.co.uk/animal-testing-facts

Sık sorulan sorular:

Hayır. Kozmetik ürünlerimizi hayvanlar üzerinde test etmiyoruz. Bu, hem piyasada bulunan evde kullanım için üretilen, hem de kuaför salonlarında kullanılan Profesyonel iş birimimize ait ürünler için geçerlidir. Avrupa Birliği içinde ve Avrupa Birliği pazarında kozmetik ürün ve bileşenlerin hayvanlar üzerinde test edilmesi 2013’te bütünüyle yasaklanmıştır. Bunlara ek olarak, ürünlerimizin güvenliğini garanti altına almak için alternatif test metotlarının geliştirilmesi ve tanınmasına yönelik kararlılığımızı yaklaşık 40 yıldır sürdürmekteyiz.

Çin Halk Cumhuriyeti gibi ülkelerde, ürünlerin satışı için gerekli tescili elde edebilmek amacıyla, portföyümüzde yer alan bazı kozmetik ürünler hayvanlar üzerinde test edilmeye devam ediyor. Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki yetkili mercileri kozmetik ürünler için hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen testleri sonlandırmaya ikna etmek amacıyla, ulusal ve uluslararası kuruluşlarla birliklerle çalışmalar yürütüyoruz. Alternatif metotların kabul edilmeye başlandığına dair işaretleri memnuniyetle gözlemliyoruz.  Örneğin, Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki yetkili merciler, yerel olarak üretilen şampuan ve duş jeli gibi kozmetik ürünler için hayvan deneyleri gerektirmeyen basitleştirilmiş bir tescil sürecine izin vermeye başladı. Yerel olarak imal edilen ürünlerimize fayda sağlayan bu değişimi memnuniyetle karşılıyor, bunu çabalarımızın bir teyidi olarak değerlendiriyoruz.

Hayır. Çin pazarı için ilgili yerel kanunlar gereğince üretilen kozmetik ürünleri Türkiye ya da AB ülkeleri için ithal etmiyoruz.

Vegan ürün formülasyonlarımız için kriterler

Vegan ürün formülasyonlarımızda süt ya da bal gibi hayvansal kökenli bileşenler bulunmamaktadır. Vegan ürün formülasyonlarımızda aynı zamanda, kabuklu deniz canlılarının kabukları (kitin), keratin, ipek ve sığır donyağı gibi hayvansal hammaddelerden elde edilen bileşenleri de kullanmıyoruz.

Bundan dolayı vegan kozmetik bileşenlerimiz sıkı kritlerleri sağlamak zorundadır. Bu kriterlere uygunluk, tedarikçilerimiz tarafından yazılı olarak teyit edilmek durumundadır.

Kozmetik ürünlerimizin birçoğu halihazırda ürünün ya da ürün ambalajının üzerinde belirtilen bir vegan ürün formülasyonuna sahiptir. Gerek duymanız durumunda Müşteri Hizmetleri’miz ile iletişime geçebilirsiniz: