Favorilerim

Yıldız Markalar

 

Henkel yıldız markalarını güçlendirmeye odaklandı. Henkel, 2016 yılı karının %61'ini ilk on markasıyla gerçekleştirmiştir. Üç yıldız markanın – Persil, Loctite ve Schwarzkopf – yaklaşık 6 milyar Euro kar elde etmiştir.

Yıldız Marka

Loctite

Dünden bugüne Loctite’ın hikayesi 

Loctite, yapıştırıcılar, sızdırmazlık ürünleri ve yüzey işlem alanında dünyanın önde gelen markasıdır. Loctite'in üstün kalitedeki ürünleri tüm dünyada 130'dan fazla ülkede kullanılmaktadır.

Loctite kendini inovasyona adayarak, devamlı yenilikçi formüller geliştirmektedir ve elektronik, otomotiv, havacılık, biyomedikal ve üretim sektörlerinde bir dizi gelişmiş çözüm sunmaktadır.

Marka ayrıca, evdeki günlük yapıştırıcı ihtiyaçları ve onarım işleri için de en yenilikçi ürünleri sunmaktadır. Almanya'da Loctite, aslında sektörel bir marka iken, tüm dünyada tüketicilerin yapıştırma işlerinde hızlı, güçlü ve kalıcı çözümler için kullanımı kolay ve teknik açıdan gelişmiş ürün yelpazesine güvendiği bir markadır.  

Biliyor muydunuz?

 • Formula 1 otomobil yarışında 80 farklı uygulama için Loctite çözümleri kullanılmaktadır.
 • 1980'lerin sonlarında İngiltere’deki bir futbol stadyumunda çıkan yangında pek çok insanın ölümünün ardından, bir hekim deri nakli için yapıştırıcı kullanmaya başlamıştır. Tıp alanında yapıştırıcıların kullanımı bu şekilde başlamıştır.
 • Loctite, ikinci kattan düşen kaplumbağanın kırılan kabuğunu yapıştırmak için kullanılmıştır.
 • Loctite super yapıştırıcı, Koi sazan balığının yüzgecinin yapıştırılmasında kullanılmıştır.  

Loctite ile dokunmatik ekranların ortak noktası nedir?

Loctite, günümüzde kullanılan elektronik cihazlarda dokunmatik ekran panel teknolojisinin geliştirilmesinde ve üretiminde önemli bir role sahiptir. Akıllı telefonların ve tabletlerin üretiminde şeffaf sıvı yapıştırıcı kullanılmaktadır.  Bu ürün, kuruması daha uzun süren ve ekrana sarı bir renk veren eskiden kullanılan yapıştırıcılara etkili ve gelişmiş bir alternatif sunmaktadır.

Loctite, dokunmatik panel ana ekranının ve koruyucu örtüsünün veya merceğinin yapıştırılmasında kullanılmaktadır. Yapıştırıcı, hava boşluklarını ortadan kaldırarak yüzeyleri tam bir hassasiyetle birleştirir. Tüketicinin görüntüleme deneyimini iyileştirmek için yansımayı, lekelenmeyi ve parlamayı önleyici bir kaplama içerir. Kaplama ekran görünürlüğünü büyük oranda iyileştirdiğinden, arka plan ışığı ihtiyacı azalır ve pil ömrü uzar. Loctite, yüksek ısılara ve terlemeye dayanıklı uzun ömürlü ve çiziğe karşı dirençli formüle sahiptir.

Yıldız Marka

Schwarzkopf

Başarılı yenilikler ve istikrarlı coğrafi genişleme, Henkel'in yıldız markası Schwarzkopf'un dünyanın lider saç bakım markalarından biri olmasını sağlamıştır. Schwarzkopf ürünleri 60'dan fazla ülkede bulunmaktadır. Markanın adını taşıyan ürünler ve profesyonel saç ürünleriyle Schwarzkopf 2 milyar Euro'nun üzerinde bir satış rakamına ulaşmıştır.

Küçük bir eczaneden bir dünya markasına

Bir dünya markası olan Schwarzkopf'un temeli, 100 yıldan uzun bir süre önce açılan küçük bir eczane ile atılmıştır. Bu tarihten itibaren sayısız yenilik hayata geçirilmiştir. 1902 yılında ilk toz halindeki şampuan; 1955'de ilk saç spreyi, 1972'de şampuan, saç şekillendirici ve yoğun şekillendiriciden oluşan ilk saç bakım sistemi bunlardan bazılarıdır. 

Markanın başarısının temelinde iki önemli unsur yatmaktadır. Perakende ve profesyonel saç sektörlerinin tüm saç kategorilerinde adım adım ve istikrarlı bir marka gelişimi ve Avrupa, Kuzey Amerika, Latin Amerika, Orta Doğu, Afrika ve Asya'da başarılı coğrafi genişleme. Schauma, Taft, Brillance tüketici markaları ve Igora, Osis, Blonde Me profesyonel saç markaları ile Beauty Care iş birimi 40'tan fazla ülkede bir numaraya yükselmeyi başarmıştır.

Markanın güvenilirlik oranı, hem kuaförler hem de tüketiciler arasında oldukça yüksek olup, Readers Digest okurları tarafından seçilen "En Güvenilir Marka" ödülünü on bir kez almayı başarmıştır.

Persil

Kendiliğinden etki eden ilk deterjan olarak devrim niteliğindeki başlangıcından enerji kullanımı ve çevre koruma alanlarında gerçekleştirdiği büyük ilerlemelere, sürdürülebilir iş uygulamalarına yaptığı önemli katkılara ve doz ve ambalaj alanında yarattığı gelişmelere kadar Persil 110 yıllık başarılı bir geçmişe sahiptir. Sürdürülebilirlik alanında bir öncü olarak Persil, sürdürülebilir iş uygulamalarının teşvik edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Markanın başarısı, ürünlerdeki devamlı yeniliklere ve güçlü bir şekilde kaliteye odaklanmasına dayanmaktadır.

Tarih yazan deterjan

Persil’in tarihi Henkel’in başarı hikâyesinden ayrı düşünülemez. 20. yüzyılın başında, çamaşır yıkamak kadınlar için saatler hatta günler süren ve çok büyük bir fiziksel çaba gerektiren bir işti.   Fritz Henkel, kadınların çamaşır yıkama yükünü hafifletmek istedi ve 1907 yılında dünyanın kendi kendine aktifleşen ilk çamaşır deterjanı Persil'i geliştirecek olan Henkel & Cie şirketini 1876 yılında kurdu. O güne kadar süren zahmetli çamaşır yıkama günleri sona erdi ve Persil'in başarısıyla aile şirketinin kendi başarı hikayesi başlamış oldu.

Persil adı, ürünün bileşimindeki en önemli iki kimyasal maddeden gelmektedir: Perborat ve Silikat. Henkel, toz formunda hem yıkama hem ağartma yapan yenilikçi bir bileşim geliştirmişti. Bu, çamaşırların yalnızca Persil ile kaynatılarak temizlenip sterilize edilebileceği ve klorlu ağartmaya gerek kalmadığı anlamına geliyordu. Henkel 1908 yılında 4.700 metrik ton Persil ürettimiştir. 1915 yılına kadar bu rakam üçe katlanmıştır.

Biliyor muydunuz?

 • Persil dünyanın kendiliğinden etki eden ilk çamaşır deterjanıdır.
 • Almanya'da Persil ile her gün 4,4 milyon çamaşır yıkanmaktadır.
 • Persil'in marka bilinirliği Almanya'da neredeyse yüzde 100'dür.
 • Persil dünya genelinde 60'dan fazla ülkede satılmaktadır. Birinci sınıf kalitedeki ürün ayrıca, Fransa'da “Le Chat” ve İtalya'da “Dixan” gibi bazı ülkelerde yerel marka adları altında satılmaktadır.
 • 2015'den bu yana popüler deterjan Amerika'da da mevcuttur. Henkel yeni birinci sınıf “Persil ProClean” markasını tanıtmak için Amerika Birleşik Devletleri'nde televizyonda en çok izlenen  Super Bowl sırasında reklam vermiştir.
 • Persil reklamı, Alman televizyonunda yayımlanan ilk reklam olmuştur.
 • 3 Kasım 1956'da Alman televizyonlarında çamaşır deterjanı için ilk kez reklam verilmiştir.
 • En başından itibaren Persil reklamların öncüsü olmuştur: İlk Persil reklamı 6 Haziran 1907'de bir Düsseldorf gazetesinde yayımlanmıştır. 1908 yılında Henkel'in bir tanıtım ekibi, parlak beyazlar giymiş şekilde ve ellerindeki büyük beyaz gölgeliklerle Berlin caddelerinde yürümüştür. 1922'den 1960'a kadar çamaşır deterjanının tanıtımı için reklam panolarında ve levhalarda “Weiße Dame” (Beyazlı Kadın) fotoğrafı sergilenmiştir. Bir başka çarpıcı reklam da, Avrupa şehirlerinin semalarına uçaklarla Persil adının beyaz renkle yazılması olmuştur.

GÖRSELLER

DOSYALAR

Daha fazla bilgi