Yıldız Markalar

Henkel, aralarında Persil, Loctite ve Schwarzkopf’un da bulunduğu yıldız markalarını güçlendirmeye odaklandı.

Loctite

Loctite, yapıştırıcı, sızdırmazlık ve yüzey bakım uygulamalarında dünyanın lider markasıdır. Marka özelliği (Lock Tight – Sıkı Kapama) on yıllarca sanayi ve ev malzemelerinde yüksek performansıyla öne çıkmaktadır. Seçkin ürünleri ve  hızlı, güçlü ve dayanıklı sonuçlar veren çözümleriyle, dünya çapında 130’dan fazla ülkedeki endüstriyel müşteri ve tüketicilerini etkilemiştir.  Loctite’ın başarısının en önemli faktörü inovasyon gücüdür:  özellikle elektronik, otomotiv, havacılık ve üretim endüstrilerinde sunduğu çok sayıda yeni ürünleri ve çözümleri sürekli gelişim halindedir. Buna ek olarak, Henkel aynı marka altında rutin evsel yapıştırma işleri için çözümler sunmaktadır.

Almanya’da Loctite, aslında endüstriyel bir marka iken; dünya çapında tüketicilerin, süper- yapıştırıcı, çok amaçlı yapıştırıcı ve özel tutkal çeşitleri ile gelişmiş ürün yelpazesine güvendiği bir markadır. 

3 gram + 45 dakika = 200 ton: Loctite etkisi

Loctite, bakım ve onarım olduğu kadar üretimde de uygulamaları olan hibrit yapıştırıcılarının piyasa lansmanında büyük yankı uyandırdı. Patentli teknoloji yapısal, süper ve epoksi yapıştırıcılarının esas özelliklerini bünyesinde topluyor: güçlü yapışma, çabuk sertleşme ve uzun sure dayanıklılık. Bu ürünlerin performansını sergilemek için, birçok ülkeden müşteriler, satış ortakları ve basın özel Loctite organizasyonlarına davetliydi. Öncelikle, davetliler S düzeninde iki çelik bloğa üç gram hibrit yapıştırıcının uygulanmasını izlediler. 45 dakika sertleşme süresinden sonra, bloklar lokomotif ve vagon arasında tek bağlantı olarak sabitlendi.  230 santimetrekare miktarındaki yapıştırıcı eklemiyle, lokomotif rayların üzerinde 200 tondan fazla ağırlığı kaldırdı.

Biliyor muydunuz...?

 • Loctite yapıştırıcıları yolcu uçaklarının kanatlarında kullanılıyor. Ufak nizamsızlıkları bile yok eden sıvı bir madde görevi görüyor ve kanadın iki yarısını birbirine bağlıyor.
 • Modern arabalarda, kaynak için yapıştırıcı kullanımı yaygınlaşıyor. Loctite çözümleri, alüminyum veya plastik ve çelik gibi hafif inşaat malzemeleri arasında dayanıklı, güçlü bağlar yaratmayı mümkün hale getiriyor.
 • Akıllı telefonlar, Loctite ürünlerinin tüm serisini içeriyor. Yapıştırıcıların yanında, örneğin ekranlar, yansıtmayan, kir tutmayan ve parlama önleyici kaplamalar içeriyor.   
 • 1980’lerin sonunda, Birleşik Krallık’ta bir futbol stadyumunda bir yangın çıktı ve birçok insan yanık mağduru oldu. Bir doktor, nakil işleminde ciltleri tutturmak için süper yapıştırıcı kullandı.
 • Bir kaplumbağa ikinci kat camından düştükten sora hayvanın kabuğu Loctite süper yapıştırıcıyla yapıştırıldı. Yapıştırıcı ayrıca bir akvaryum sazan balığının yüzgecini yapıştırmak için kullanıldı.
 • Loctite malzemeleri 3D baskı süreçlerinde her geçen gün daha fazla kullanılıyor; bu da işlevsel tip ve bileşenlerin eklemeli üretimine olanak sağlıyor.

Schwarzkopf

Başarılı yenilikler ve coğrafi açıdan sürekli bir büyüme Henkel’in yıldız markası Schwarzkopf’u dünyanın en çok tercih edilen saç bakım markalarından biri yapıyor. Schwarzkopf ürünleri50’den fazla ülkede bulunabiliyor.

Küçük bir eczaneden bir dünya markasına

Bir dünya markası olan Schwarzkopf'un temeli, 100 yıldan uzun bir süre önce açılan küçük bir eczane ile atılmıştır. Bu tarihten itibaren sayısız yenilik hayata geçirilmiştir. 1902 yılında ilk toz halindeki şampuan; 1955'de ilk saç spreyi, 1972'de şampuan, saç şekillendirici ve yoğun şekillendiriciden oluşan ilk saç bakım sistemi bunlardan bazılarıdır. 

Markanın başarısı iki ana unsura dayanıyor: perakende ve kuaför salonu alanlarında yer alan tüm saç kategorilerinde kademeli ve istikrarlı bir marka gelişimi, ve Avrupa, Kuzey Amerika, Latin Amerika, Orta Doğu, Afrika ve Asya’da gerçekleştirilen başarılı ve dengeli coğrafi büyüme.

Markanın güvenilirlik oranı, hem kuaförler hem de tüketiciler arasında oldukça yüksek olup, Readers Digest okurları tarafından seçilen "En Güvenilir Marka" ödülünü on bir kez almayı başarmıştır.

Persil

Kendiliğinden etki eden ilk deterjan olarak devrim niteliğindeki başlangıcından enerji kullanımı ve çevre koruma alanlarında gerçekleştirdiği büyük ilerlemelere, sürdürülebilir iş uygulamalarına yaptığı önemli katkılara ve doz ve ambalaj alanında yarattığı gelişmelere kadar Persil 110 yıllık başarılı bir geçmişe sahiptir. Sürdürülebilirlik alanında bir öncü olarak Persil, sürdürülebilir iş uygulamalarının teşvik edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. 

Tarih yazan deterjan

Persil’in tarihi Henkel’in başarı hikâyesinden ayrı düşünülemez. 20. yüzyılın başında, çamaşır yıkamak kadınlar için saatler hatta günler süren ve çok büyük bir fiziksel çaba gerektiren bir işti. Fritz Henkel, kadınların çamaşır yıkama yükünü hafifletmek istedi ve 1907 yılında dünyanın kendi kendine aktifleşen ilk çamaşır deterjanı Persil'i geliştirecek olan Henkel & Cie şirketini 1876 yılında kurdu. O güne kadar süren zahmetli çamaşır yıkama günleri sona erdi ve Persil'in başarısıyla aile şirketinin kendi başarı hikayesi başlamış oldu.

Persil adı, ürünün bileşimindeki en önemli iki kimyasal maddeden gelmektedir: Perborat ve Silikat. Henkel, toz formunda hem yıkama hem ağartma yapan yenilikçi bir bileşim geliştirmişti. Bu, çamaşırların yalnızca Persil ile kaynatılarak temizlenip sterilize edilebileceği ve klorlu ağartmaya gerek kalmadığı anlamına geliyordu. Henkel 1908 yılında 4.700 metrik ton Persil ürettimiştir. 1915 yılına kadar bu rakam üçe katlanmıştır.

Biliyor muydunuz?

 • Persil dünyanın kendiliğinden etki eden ilk çamaşır deterjanıdır.
 • 3 Kasım 1956'da, ilk çamaşır deterjanı TV reklamı Alman ulusal TV kanalı ARD'de yayımlanmıştır.
 • En başından itibaren Persil reklamların öncüsü olmuştur: İlk Persil reklamı 6 Haziran 1907'de bir Düsseldorf gazetesinde yayımlanmıştır. 1908 yılında Henkel'in bir tanıtım ekibi, parlak beyazlar giymiş şekilde ve ellerindeki büyük beyaz gölgeliklerle Berlin caddelerinde yürümüştür. 1922'den 1960'a kadar çamaşır deterjanının tanıtımı için reklam panolarında ve levhalarda “Weiße Dame” (Beyazlı Kadın) fotoğrafı sergilenmiştir. Bir başka çarpıcı reklam da, Avrupa şehirlerinin semalarına uçaklarla Persil adının beyaz renkle yazılması olmuştur.
 • Persil dünya genelinde 60'dan fazla ülkede satılmaktadır. Birinci sınıf kalitedeki ürün ayrıca, Fransa'da “Le Chat” ve İtalya'da “Dixan” gibi bazı ülkelerde yerel marka adları altında satılmaktadır.
 • Almanya'da Persil ile her gün 5,2 milyon çamaşır yıkanmaktadır.
 • Persil'in marka bilinirliği Almanya'da neredeyse yüzde 100'dür.

Görseller