6 Şub 2019  Düsseldorf / Alemanya

Henkel Yönetim Kurulu’nda Değişiklik

Henkel İnsan Kaynakları Başkan Yardımcılığına Kathrin Menges’in yerine Sylvie Nicol geliyor

Küresel İnsan Kaynaklarından Sorumlu Kurumsal Kıdemli Başkan Yardımcısı Sylvie Nicol (45) Henkel Yönetim Kurulu’na atandı. Kendisi, Henkel’in Yıllık Genel Kurulu’nun ardından, 9 Nisan 2019’dan itibaren geçerli olmak üzere, İnsan Kaynakları ve Altyapı Hizmetleri’nden sorumlu olacak.

Kathrin Menges (55) şahsi sebeplerden ötürü önümüzdeki dönemden itibaren Yönetim Kurulu’nda yer almayacak. Kathrin Menges şirkete 1999 yılında katıldı ve 2011 yılından bu yana da Henkel Yönetim Kurulu’nun bir üyesi.
 
Henkel Hissedarlar Komitesi ve Danışma Kurulu Başkanı Dr. Simone Bagel-Trah “Kathrin Menges’e yıllar boyu süren üstün hizmetleri, bağlılığı ve liderliğinden dolayı teşekkür etmek istiyoruz. Kendisi İnsan Kaynakları’nı stratejik bir şekilde düzenledi ve bir çok yeni küresel İnsan Kaynakları konsept ve programını hayata geçirdi. Sürdürülebilirlik Konseyi Başkanı olarak ise Henkel’deki sürdürülebilirlik hamleleri için sürekli olarak ilerlemeler kaydetti. İnsan Kaynakları ekibinin içinden gelen Sylvie Nicol ile de kendisinden sonra gelecek olan kişiyi yetiştirmiş oldu.” şeklinde konuştu.

Kathrin Menges Henkel’e 1999 yılında katıldı ve ardından İnsan Kaynakları içinde daha fazla yönetimsel sorumluluklar almaya başladı. 2009 yılında İnsan Kaynaklarından sorumlu olan Kurumsal Kıdemli Başkan Yardımcısı oldu. 2011 yılında ise Henkel Yönetim Kurulu’na atandı ve İnsan Kaynakları’nın yanı sıra Altyapı Hizmetleri’nden de sorumlu hale geldi. Kathrin Menges aynı zamanda Henkel’in Sürdürülebilirlik Konseyi’nin de başkanı konumunda. Kendisi 2013 yılında ise Alman Federal İdaresi tarafından Sürdürülebilir Gelişim Konseyi’ne atanmıştır.

Halefi olan Sylvie Nicol ise eskiden beri süregelen 20 yıllık yönetim deneyimini Henkel’deki yeni görevine taşıyor. Henkel CEO’su Hans Van Bylen “Henkel’deki engin deneyimi ile şirket içinden gelen bir halef olarak Sylvie Nicol’un İnsan Kaynakları Başkan Yardımcısı sıfatıyla Yönetim Kurulu’na katılmasından mutluluk duymaktayız. Hem operasyon alanında hem de İnsan Kaynakları’ndaki güçlü geçmişi ve performansı ile hem şirketi, hem piyasaları hem de çalışanlarımızı oldukça iyi tanıyor. Kendisi hem Almanya’daki merkezimizde, hem de diğer ülkelerde oldukça değerli deneyimler kazanmış durumda.” şeklinde görüşlerini bildirdi.

Sylvie Nicol, 1996 yılında saygın ESCP Europe Business School’dan mezun olduktan sonra kariyerine Henkel Fransa’da, Beauty Care İş Birimi’nin pazarlama departmanında başladı. 2010 yılında Kurumsal Başkan Yardımcısı ve Fransa’da Beauty Care Retail Genel Müdürü oldu. 2013 yılında Henkel’in Düsseldorf’taki merkezine geçti ve buradaki Beauty Care İş Birimi’ndeki İnsan Kaynakları sorumlusu oldu. Bir sene sonra ise Kurumsal Kıdemli Başkan Yardımcısı sıfatını kazandı ve Avrupa çapında Beauty Care Retail’in ve Küresel Satış departmanının sorumluluklarını aldı. 2018’in başından itibaren Sylvie Nicol, Küresel İnsan Kaynaklarından Sorumlu Kurumsal Kıdemli Başkan Yardımcısı görevini yürütmektedir ve stratejik İnsan Kaynakları konularını ele almanın yanı sıra bölgesel İnsan Kaynakları başlıkları ile de ilgilenmektedir.

Sylvie Nicol Fransa’da doğmuştur. Evli ve üç erkek çocuk annesidir. Ailesiyle Düsseldorf’ta yaşamaktadır.