24 Eki 2019  Düsseldorf / Alemanya

Henkel’de Yönetim Kurulu Değişikliği

Henkel’de CEO pozisyonuna Hans Van Bylen’ın Yerine Carsten Knobel geliyor.

Henkel, şirketin mevcut CEO’su Hans Van Bylen’ın kişisel sebeplerden ötürü CEO görevini yürütmeyeceğini açıklamıştır. Bylen, yaklaşık 35 yıldır şirket içinde önemli görevlerde bulunmuş olup, bunun yaklaşık 15 yılında Yönetim Kurulu’nda yer almış, geride bıraktığımız 4 yıl boyunca ise CEO görevini sürdürmüştür. Hans Van Bylen, CEO pozisyonunu 1 Ocak 2020’den itibaren geçerli olacak şekilde Carsten Knobel’a devredecektir. Henkel’e 1995 yılında katılmış olan Carsten Knobel, 2012 yılından bu yana Yönetim Kurulu’nda yer almakta ve Finans, Satınalma ve Entegre İş Çözümleri alanlarında liderlik etmektedir. CFO pozisyonunu kendisinden devralacak kişi ise ilerleyen zamanlarda belirlenecektir.

“Henkel’le geçen yaklaşık 35 yılın ardından, kontratımın önümüzdeki sene son bulacak olmasıyla birlikte, artık şirketin en üst kademesinde bir değişikliğin gerçekleşme zamanının geldiğine karar verdim. Kişisel sebeplerden dolayı Yönetim Kurulu Başkanı görevimi de bırakma kararı almış bulunmaktayım. Tüm çalışanlara ve Yönetim Kurulu’ndaki tüm çalışma arkadaşlarıma geride bıraktığımız yıllar boyunca gösterdikleri bağlılık ve fedakarlıkları, denetleme komitelerimizde görev alan tüm üyelere de destek ve önerileri için teşekkür ediyorum.” şeklinde konuşan Hans Van Bylen görüşlerini, “Aynı zamanda, CEO görevini benden sonra devam ettirmesi için Yönetim Kurulu’muz içinden Carsten Knobel’i belirlemiş olmamızdan mutluluk duyuyorum. Eminim ki onun liderliğinde Henkel başarıyla ilerlemeye devam edecektir.” şeklinde sürdürdü.

Hissedarlar Komitesi ve Denetleme Kurulu Başkanı Dr. Simone Bagel-Trah, Hans Van Bylen’a komiteler ve Henkel ailesi adına şirkete yaptığı hizmetler nedeniyle teşekkür ederek, “Hans Van Bylen yıllar içinde şirketimizin başarılı gelişimine kayda değer bir katkıda bulunmuş ve aktif olarak çok sayıda kıdemli lider yetiştirmiştir.” şeklinde görüşlerini ifade etti.

Hans Van Bylen liderliğinde rota belirlemek

Dr. Simone Bagel-Trah sözlerine, “Hans Van Bylen’ın liderliğinde tüm iş birimlerimiz satın almalar ve ortaklıklar sonucunda daha da güçlenmiştir. Sun Products’ın alımı, Çamaşır ve Ev Bakım İş Birimi’mizin piyasadaki konumunu dünya çapındaki en büyük pazarımız olan ABD’de kayda değer ölçüde geliştirmiştir. Aynı zamanda Yapıştırıcı Teknolojileri ve Beauty Care İş Birim’lerimizde de satın almalar gerçekleşmiştir. Hans Van Bylen, şirketin tüm alanlarda dijitalleşmesine özellikle önem vermiş ve bu hedefini büyük bir kararlılıkla ileri taşımıştır. Kendisine CEO olarak hizmet verdiği dönemde şirket için çizdiği önemli rotalar ve Henkel’e 35 yıldır devam eden bağlılığı nedeniyle içten teşekkürlerimizi sunarız.” şeklinde devam etti.

Hans Van Bylen (58), Henkel’deki profesyonel kariyerine 1984 yılında başlamıştır. 2005 yılından beri Henkel’in Yönetim Kurulu üyesi olan Van Bylen başlangıçta Beauty Care İş Birimi’nin sorumluluğunu üstlenmiş, 2016’nın başında ise Yönetim Kurulu Başkanı olarak göreve gelmiştir. Hans Van Bylen aynı zamanda 2018 yılından bu yana Alman Kimyasal Endüstri Birliği (VCI) Başkanı ve Alman Endüstrileri Federasyonu (BDI) Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Bunlara ek olarak, Tüketici Ürünleri Forumu (CGF) Yönetim Kurulu’nda üyelik görevindedir.

Sürdürülebilir Karlı Bir Büyümeye Odaklanmak

Dr. Simone Bagel-Trah, görüşlerini “Görevi devralmak üzere şirket içinden mükkemmel bir ismi, Carsten Knobel’i atamış bulunmaktayız. Kendisi, Henkel’i oldukça iyi biliyor olmasının yanı sıra, yıllara dayanan uluslararası yönetim ve liderlik deneyiminin de sahibi. Yönetim Kurulu’nda yer alan çalışma arkadaşlarının ve çalışanlarımızın gözündeki saygın konumunun yanı sıra, sermaye piyasalarında da güçlü bir itibara sahiptir. Yönetim Kurulu olarak kendisinin şirketimizin gelişimini güçlü bir şekilde ileriye taşımaya devam edeceğine inanıyoruz. Tüm Henkel komiteleri ve çalışanları adına kendisine gelecek için başarılar diliyorum.” sözleriyle ifade etti.

Carsten Knobel 1969 yılında Marburg’da dünyaya gelmiştir. Techical University of Berlin’de işletme ve teknik kimya eğitimini tamamladıktan sonra, 1995 yılında araştırma ve geliştirmeden sorumlu Yönetim Kurulu üyesinin asistanı pozisyonu ile Henkel’de çalışmaya başladı. Ardından, Beauty Care İş Birimi bünyesinde controlling, birleşmeler & satın almalar ve faaliyette bulunulan iş alanlarında artan  sorumluluklarla çeşitli görevler üstlendi. Beauty Care İş Birimi’nde Kurumsal Strateji ve Controlling alanlarındaki yöneticilik ve Finansal Direktörlük pozisyonlarının ardından 2012 yılında CFO olarak atandı.

Kendisi aynı zamanda, Lufthansa’nın Denetleme Kurulu’nun üyesi ve Almanya Ulusal Ligi’nde (Bundesliga) rekabet eden futbol kulübü Fortuna Düsseldorf’un Denetleme Kurulu’nun Başkan Vekilidir. Carsten Knobel evli ve iki çocuk babasıdır.

Carsten Knobel görüşlerini, “Bu görevlendirme ile ifade edilmiş olan güven için müteşekkirim. Henkel’in geleceğini şekillendirmek için Yönetim Kurulu’ndaki çalışma arkadaşlarımla ve global ekibimizle beraber çalışmayı hevesle bekliyorum. Mükemmel çalışanlarımız, lider marka ve teknolojilerimiz ve heyecan verici yeniliklerimizin yanı sıra, dinamik piyasa koşulları içinde daha ileri seviyede sürdürülebilir karlı bir büyümeyi mümkün kılacak imkanlara sahibiz.” şeklinde ifade etti.

Basın Bülteni (1,37 MB)