6 Ağu 2019  Düsseldorf / Alemanya

EasyD4R döngüsel bir ekonominin oluşturulmasına katkı sağlıyor

Henkel ambalajlamada geri dönüştürülebilirliği değerlendiren yazılımı paylaştı.

Geri dönüştürülebilen ambalajlar, fonksiyonel bir döngüsel ekonominin ön şartlarından biridir. Henkel, yeni ambalajların geri dönüştürülebilirliğini hızlı ve güvenilir bir şekilde belirleyebilmek için özel geliştirilmiş yazılım aracı EasyD4R’ı kullanıyor. Henkel bu değerlendirme aracını, daha fazla şirket ve organizasyonun kullanabilmesi ve sürdürülebilir ambalajlama çözümlerinin daha kolay geliştirilebilmesi amacıyla, web sitesinde yer alan henkel.com/easyd4r sayfasında genel kullanıma açtı.

Henkel’de Ev Bakım ürünleri alanında faaliyet gösteren Uluslararası Ambalaj Geliştirme bölümünün başında bulunan Dr. Thorsten Leopold, “Açık bir işbirliğini teşvik etmek ve döngüsel bir ekonomiye geçişi hızlandırmak istiyoruz. Bu da ancak, değer zincirinde yer alan herkesin net bir tanım ve sürekli bir değerlendirme anlayışı içinde birlikte çalışmasıyla mümkün olabilir. Değerlendirme aracımızı paylaşarak ambalajların geri dönüştürülebilirliğine katkı sağlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

EasyD4R yazılımı, Avrupa Plastik Geri Dönüştürücüleri’nin kamusal ve tanınmış kriter kataloglarını temel almaktadır ve Henkel tarafından şirketin bütününde kullanılmaktadır. Burada amaç, halihazırda ürün geliştirmenin ilk aşamalarında olan ambalajların geri dönüştürülebilirliğini hızlı ve isabetli şekilde değerlendirebilmektir. Bu, Çevre, Güvenlik ve Enerji Teknolojisine (UMSICHT) odaklanan Fraunhofer Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen bağımsız bir test ile teyit edilmiştir. Bilim insanları bu değerlendirme aracını ve onun çıkarttığı sonuçları analiz ederek bunları ulusal ve uluslararası standartlar ile karşılaştırmışlardır.

Fraunhofer UMSICHT’in Sürdürülebilirlik ve Kaynak Yönetimi bölümü başkanı Dr.-Ing. Markus Hiebel görüşlerini, “Bu araçla, ürün ambalajlarının geri dönüştürülebilirliği başarılı şekilde değerelendirilebiliyor. Henkel gibi firmaların sorumluluklarını ciddiye alarak ambalajlamada geri dönüştürülebilirliğin gelişimine katkı sağlamaları bizi mutlu ediyor” şeklinde belirtti.

Dm-drogerie markt tedarikçileri için bir standart

Henkel, bu yılın başından beri değerlendirme aracını talepte bulunan diğer şirket ve organizasyonlarla paylaşmakta idi. Henkel bu aracı aynı zamanda, Alman perakende zinciri dm-drogerie markt tarafından hayata geçirilen “Geri Dönüştürme Forumu”nun (“Rezyklat-Forum”- “forum recyclate”) üyelerine de sundu. Bu organizasyonun 32 üyesi, döngüsel ekonomi içindeki değer zincirini tanımlayan perakendeciler, üreticiler, atık yönetimi uzmanları ve ambalaj üreticilerini kapsamaktadır. Bu üyelerin geri bildirimleri oldukça pozitif idi ve dm-drogerie markt EasyD4R aracını tüm tedarikçileri için bir standart olarak belirledi. Geri Dönüştürme Forumu’nun sözcüsü olan ve dm drogerie markt’ta Pazarlama ve Satın Alma Direktörü görevini yürüten Sebastian Bayer, “Geri Dönüştürme Forumu’ndaki ortaklarımızla, ambalajlamada plastik kullanımının azaltılması ve önlenmesinin yanı sıra geri dönüşüm kotasının artırılması ve geri dönüştürülmüş materyal kullanımının güçlendirilmesi konusunda kararlıyız. Bu yüzden, döngüsel bir ekonomi için mevcut sistemleri kolaylaştırmak ve tüketiciler tarafından kullanılan ürün ambalajının bütünüyle geri dönüştürülmesini sağlamak önemli. Henkel’in EasyD4R yazılımı bu amaca oldukça önemli bir katkı sağlıyor” şeklinde konuştu.

Bir düğmeye basarak geri dönüşümü değerlendirin

Yazılım, ambalajın geri dönüştürülebilirliğini onun bileşimine ve ilgili temel materyaller, etiket ya da renkleri gibi bileşenlerinin bireysel ağırlık oranlarına dayanarak değerlendiriyor. Yazılım, söz konusu tüm materyaller için, sınıflandırma esnasındaki tanımlama ve geri dönüşüm esnasındaki işlemden geçirme aşamaları için uygunluk bilgisi depolamaktadır. EasyD4R buna dayanarak, net sonuçları trafik ışığı değerlendirme sisteminde görüntülüyor: Her bir tasarımın yüzde olarak geri dönüştürülebilirliği ve optimum geri dönüşüm sağlayacak materyal kombinasyonları hakkında bilgi veriyor.  Böylece sürdürülebilir ambalajlama çözümlerinin geliştirilmesini destekliyor.

Sürdürülebilir ambalajlama için kararlılık

Henkel ambalajlama stratejisinde kendine, 2025* yılına kadar tüm ambalajlarının geri dönüştürülebilir, yeniden kullanılabilir ya da gübreleşebilir olmasını amaç olarak belirledi. Belirlenen bir diğer amaç da, Avrupa’daki tüketim ürünlerinin ambalajlarında kullanılan geri dönüştürülmüş plastik oranının yüzde 35’e yükselmesi idi.

Dr. Thorsten Leopold, “Plastiği önemli bir ambalajlama materyali olarak kullanan bir üretici olarak gereken sorumluluğu alıyoruz. Halihazırda önemli ölçüde ilerleme sağladık, ancak aynı zamanda yapacak daha çok şey var. Bu yüzden, ambalajlama stratejimizi hayata geçirmenin yanı sıra, yeni çözümleri desteklemek amacıyla sektörler arası çeşitli girişim ve işbirlikleri gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

EasyD4R için ücretsiz indirme

An itibariyle, geri dönüştürülebilirlik değerlendirme aracı EasyD4R ile ilgilenen şirketler, organizasyonlar ve uzmanlar Henkel web sitesinde yer alan henkel.com/easyd4r sayfasından indirme işlemini ücretsiz olarak gerçekleştirebilirler.


Henkel’in sürdürülebilir ambalajlama konusundaki kararlılığı hakkında daha çok bilgiye henkel.com/plastic adresinden ulaşabilirsiniz.


* Kalıntıların geri dönüştürülebilirliği etkileme ya da geri dönüşüm akışlarını kirletme ihtimali bulunan yapıştırıcı ürünler hariç.