Duta’nın Kariyer Yolculuğu

Teknolojiyi kullanmanın kariyerinizdeki rolü nedir?
Teknolojiden yararlanmak, gerçekten önemli olan şeylere odaklanmamı sağlıyor; böylece daha az kaynak kullanarak daha fazla şey başarabiliyoruz. Örneğin, yüzlerce ürünü farklı müşteriler bakımından analiz etme görevini ele alalım. Bu durumda nispeten istikrarlı ürünler için istatistiksel tahminlerden yararlanabiliriz. Böylece son derece değişken olan ürünler hakkında öngörülerde bulunmak için daha fazla zaman ayırabiliriz. Bunun sonucunda doğruluk oranımızı ve verimliliğimizi artırabilir ve en önemlisi de sonuçları insanların ön yargılarından bağımsız hâle getirebiliriz.

Ekipte yeni teknolojiler hakkında nasıl coşku uyandırıyorsunuz?
Öncelikle karmaşık “teknoloji” konseptini basitleştirin ve ekibe “herkesin kolayca anlayabileceği bir dille” anlatın. Ardından onları uygulamayı tasarlama aşamasına mümkün olduğunca dâhil edin. Son olarak, bunun onlara çalışmalarında nasıl fayda sağlayacağını ve daha büyük ölçekte şirketin büyümesine nasıl katkıda bulunacağını vurgulayın.

Şanghay’daki yaşamınız ile Sidney’deki yaşamınız arasındaki farklar nelerdi?
Buraya geldiğimde Çince beceri düzeyim sıfır olduğu için başlangıçta hem kişisel olarak hem de mesleki olarak işlerimi halletmek kolay olmadı. Ancak işler zamanla çok daha iyi bir hâl aldı. Mobil ödemeleri gerçekleştirme ve internet üzerinden alışveriş yapma konusunda karşılaştığım kolaylık, hayatımdaki stresi bir hayli azalttı. Burada evden çıkarken yanıma cüzdanımı veya kartlarımı almam hemen hemen hiç gerekmiyor. Ayrıca Çin halkı ve toplumu muhtemelen dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz kadar yüksek bir uyum sağlama becerisine ve çevikliğe sahip.

Gelişiminiz üzerinde en büyük etkiyi yaratan adım neydi?
Bölgesel Genel Merkez’de çalışırken yurt dışı görevini kabul etmekti. Bu görev yalnızca dünya görüşümü genişletmekle kalmadı, aynı zamanda daha karmaşık sorunlarla karşı karşıya kalmamı sağladı. Örneğin, sıfırdan yeni bir ekip ve süreç oluştururken aynı zamanda Çin’deki önemli bir müşterimiz açısından bir yıldır sürekli olarak kötüye giden önemli KPI’ların gidişatını tersine çevirmek gibi zor bir görevle karşı karşıya kaldım.

Henkel’i sizin için özel kılan nedir?
Henkel, kollarınızı sıvayabileceğiniz, statükoya meydan okuyabileceğiniz ve bunu yaparken ödüllendirilebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz bir yerdir.