Ivan’ın Kariyer Yolculuğu

Henkel’i sizin için özel kılan nedir?
Henkel size kendi kariyerinizi inşa etme fırsatı sunuyor. Mesleki anlamda en büyük hedefim, uluslararası bir kariyer inşa etmekti; bu nedenle, Henkel’e katıldığımda bu konudaki fırsatların sayısı beni heyecanlandırdı. Henkel size kariyerinizin sürücü koltuğunda otururken istediğiniz gibi bir profesyonel olmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm desteği sunuyor.

Henkel bünyesinde beş farklı ülkeyi keşfettiniz. Henkel, kariyer gelişiminizi nasıl destekledi?
Henkel’in liderlerden, mentorlardan ve son derece iş birlikçi çalışma arkadaşlarından oluşan inanılmaz bir gelişim ekosistemi var. Kapsamlı eğitimlere ve pek çok iş başında öğrenme fırsatına erişebiliyorsunuz. Bu büyük dönüşümsel gelişim alternatifleri, tüm yurt dışı görevlerimde beni destekledi. Şirketimden olağan üstü destek almadığım tek bir anı bile hatırlayamıyorum.

Avrupa ile Latin Amerika arasında İK konusundaki en büyük fark nedir?
Aralarından sadece birini seçmek zor! Pek çok fark var ve bazıları çok komik! İK pozisyonunda kültürel farklılıklarla uğraşmak zorunda kaldığım pek çok hikâyem var. Her defasında bazı ilginç uygulamaları, düzenlemeleri, politikaları ve genel İK yöntemlerini öğrendim. Ayrıca kendi bölgemdeki uygulamaları da aktarma fırsatı buldum. Genel olarak öğrendiğim en ilginç şeyin iş güvencesi, ekip çalışması, iş-yaşam dengesi ve verimlilik gibi konulardaki zihniyet farklılıkları olduğunu söyleyebilirim.

Gelişiminiz üzerinde en büyük etkiyi yaratan adım neydi?
Uluslararası bir kariyere sahip olduğunuzda her görev üzerinizde gerçekten büyük bir etki yaratıyor. Yeni bir ortamla, dille, kültürle ve farklı insanlarla uğraşmak, sizi konfor alanınızdan tamamen çıkarıyor. Tüm bunlar, esnekliğinizi ve uyum sağlama yeteneğinizi kanıtlama fırsatı sunuyor ve sizi bir insan olarak zenginleştiriyor. Bana kendimle ilgili en çok şeyi öğreten deneyimi seçmem gerekseydi kesinlikle Almanya’daki görevimi seçerdim!