Juliane’in Kariyer Yolculuğu

Gelişiminiz üzerinde en büyük etkiyi yaratan adım neydi?
Kesinlikle Çin’e taşınmaktı! Hem kişisel hem de mesleki açıdan tamamen farklı bir kültürel bağlama uyum sağlayarak başarıya ulaşmaya çalışmak çok zorlu ama bir o kadar da tatmin ediciydi. Bu deneyim, ufkumu genişletti ve düşünme biçimimi zenginleştirdi. Ayrıca bana, Henkel gibi çok kültürlü ve küresel bir şirkette çalışırken sahip olunması gereken önemli bir beceri olan kültürler arası yöneticilik yapma becerisini kazandırdı. Kişisel açıdan baktığımda, Çin’e taşındığımda tek başımaydım ancak oradan harika dostluklarla döndüm!

Henkel bünyesinde üç farklı bölgede ve iki farklı iş biriminde çalıştınız. Henkel, kariyer gelişiminizi nasıl destekledi?
Henkel, kariyer gelişimimi pek çok farklı açıdan destekledi. Örneğin, yetkinliklerimi ve becerilerimi geliştirmeme yardımcı olacak önemli eğitimler sundu. Ayrıca liderlik gelişimimde bana son derece yardımcı olan resmî mentorluk programlarından da yararlanabildim. Henkel’de farklı alanlara geçmekle ilgilendiğimi sürekli dile getirdiğim için yöneticilerim bana yeni fırsatlar sunarak hedeflerimi her zaman destekledi. Son olarak Henkel, tüm geçişlerimin İK süreçleri açısından sorunsuz olmasını sağladı.

Otomotiv/Yapıştırıcılar gibi görünüşte erkek egemen olan bir departmanda cinsiyet çeşitliliğini nasıl savunuyorsunuz?
Yapıştırıcı Teknolojileri’nde daha fazla kadını kariyer basamaklarını tırmanmaya teşvik etmek için yaptığım birkaç şey var. Öncelikle Henkel'in farklı birimlerindeki kadın yeteneklere mentorluk yaparak onların müttefiki olmaya çalışıyorum. Ayrıca Yapıştırıcı Teknolojileri Çeşitlilik ve Kapsayıcılık programımızın gelişimine düzenli olarak katkıda bulunuyorum. Buna ek olarak, şirket dışından kadın yetenekleri şirketimize çekmek için profesyonel ağımdan yararlanıyorum. Çeşitlilik ve Kapsayıcılığın teşvik edilmesine odaklanan farklı sektör birliklerinde de aktif rol üstleniyorum.

Henkel’i sizin için özel kılan nedir?
Bu, zor bir soru çünkü Henkel’in gerçekten pek çok güzel yönü var. Henkel’i benim için özel kılan özelliği ise değerlerime uyan güçlü kurumsal kültürümüzün, burada çalışan harika insanların (Henkel’de gerçek anlamda ekip ruhunu görebilirsiniz) ve kendinizi geliştirmeniz için sayısız fırsat sunan iş çeşitliliğinin sihirli bir şekilde bir araya gelmesidir.